Najbardziej innowacyjne firmy Małopolski w 2014 r.

2014-11-21 11:09:01
Firma ZAPA Sp. z o.o., K&K Recykling System Paweł Kuta oraz ASTOR Sp. z o.o. to laureaci konkursu Innovator Małopolski 2014. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada na Politechnice Krakowskiej.

Innovator Małopolski 2014 to już dziewiąta edycja konkursu, który na dobre wpisał się na listę wydarzeń Województwa Małopolskiego. Jego głównym  zadaniem jest promowanie wśród firm regionu ducha nowatorskiego podejścia do biznesu, otwartości na śmiałe pomysły, idei transferu nowoczesnych technologii.

Adresatami konkursu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające siedzibę na terenie województwa małopolskiego, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowywaniu lub wdrażaniu nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, usługowych, marketingowych czy organizacyjnych.

Do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu stanęło kilkadziesiąt mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Małopolski różnych branż. Po wnikliwej analizie Kapituła Konkursu do półfinału wybrała 12 firm, w których odbyły się specjalistyczne audyty technologiczne przeprowadzone przez niezależnych ekspertów (pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczo-rozwojowych). Ocenie poddano parametry decydujące o innowacyjności firmy, produktu, usługi czy technologii.

7 najlepiej ocenionych przez ekspertów firm zostało zaproszonych do finału, w którym wybrano laureatów w trzech kategoriach: Przedsiębiorstwo Mikro, Małe i Średnie. Przyznano również jedno wyróżnienie. Przewodniczącym Kapituły Konkursu był JM Rektor Politechniki Krakowskiej – prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.

 


A oto lista laureatów konkursu INNOVATOR MAŁOPOLSKI 2014:

 

Laureat w kategorii mikro: ZAPA Sp. z o.o. za TRON - rozkładany, jednorazowy nocnik dla dzieci

Nocnik jednorazowy dla dzieci służy higienicznemu oddawaniu i krótkotrwałemu przenoszeniu fekaliów w momencie niemożności skorzystania przez dzieci z toalety np. na placach zabaw,
w miejscach publicznych, w podróży.  Jednorazowy charakter nocnika powoduje, że po użyciu wyrzucamy go do najbliższego kosza. Nie ma konieczności mycia go, zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnego zapachu, niweluje możliwość wydostania się ekskrementów na zewnątrz, bowiem utylizowane są one wraz z całym nocnikiem.

http://www.zapa.it/

 

Laureat w kategorii małe: K&K Recykling System Paweł Kuta za myjkę dynamiczną M55 EVOLUTION

 

Myjka Dynamiczna M-55 Evolution - przeznaczona jest do mycia i odwadniania rozdrobnionych miękkich i twardych tworzyw sztucznych (tj. folia porolniczych, agro- włóknina, sztuczna trawa stadionowa, rozdrobnione worki big-bag, sieci rybackie, opakowania po torfie, opakowania typu tetra-pak, folie opakowaniowe (LLDPE, LDPE, HDPE, PP, PVC, PS, PET, PA), chemia gospodarcza, itp.)

Urządzenie  charakteryzuje się nowoczesną konstrukcją, wyróżniającą się na tle innych  urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Na uwagę zasługuje niewielka moc 55 kW zastosowanych silników, która zapewnia większą wydajność myjki w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń, przy znacząco ograniczonym zużyciu energii elektrycznej nawet o 70 % w stosunku do rozwiązań obecnie funkcjonujących.

Proekologiczne rozwiązania wielopunktowo dostarczanej wody, pozwalają oczyszczać materiały o stopniu zabrudzenia sięgającym 60 % masy zadanej bez użycia innych środków piorących.

Rozwiązania konstrukcyjne w tym urządzeniu są nowoczesne i innowacyjne głównie
ze względu na zastosowanie specjalnej budowy wirnika, sita o jednakowej lub różnej perforacji jego segmentów, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia odprowadzania zanieczyszczeń z jednoczesnym ograniczeniem możliwości odrzucania materiału mytego.  Specjalnego bezkontaktowego uszczelnienia, które całkowicie zabezpiecza przed wydobywaniem zanieczyszczeń i medium myjącego na zewnątrz urządzenia.

Ponadto konstrukcja urządzenia umożliwia zbudowanie systemu w układzie „tandem” oraz umieszczenie takiego systemu lub pojedynczego urządzenia w linii recyklingu tworzyw sztucznych , gdzie zapewniony jest automatyczny transport przetwarzanej masy.

http://www.kkr.biz.pl

 

Laureat w kategorii średnie: ASTOR Sp. z o.o. za ASTOR INNOVATION ROOM (AIR) – interaktywna wystawa robotyki i technologii IT

 

ASTOR Innovation Room (AIR) to interaktywna wystawa robotyki i technologii IT, znajdująca się w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR. Jest to miejsce, w którym działają nowoczesne systemy produkcyjne oparte na robotach Kawasaki i EPSON, nadzorowane przez sterowniki GE Intelligent Platforms oraz oprogramowanie SCADA i MES firmy Wonderware. ASTOR Innovation Room to coś więcej niż aplikacje demo czy laboratorium. W AIR realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. AIR został stworzony dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami produkcji: zakładów produkcyjnych, firm integratorskich, uczelni wyższych i szkół, a nawet przechodniów z ulicy Smoleńsk w Krakowie. Firmy produkcyjne nie tylko mogą zaobserwować zautomatyzowaną produkcję, ale mogą wykonać testy robotyzacji procesów zachodzących w ich zakładach.

AiR  to inicjatywa będąca kwintesencją działania firmy ASTOR. Wspólnie z Partnerami (ośrodki naukowe, dostawcy osprzętu, specjaliści technolodzy) przygotowano unikalne na skalę europejską miejsce, gdzie zaawansowane rozwiązania techniczne dostępne są dla każdego: profesjonalisty, naukowca czy zainteresowanego przechodnia, gdzie można samemu uruchomić roboty za pomocą sms’a.

Dla firm produkcyjnych i integratorów automatyki ASTOR Innovation Room jest miejscem, gdzie można szczegółowo zbadać opracowane koncepcje, przetestować programy, osprzęt lub technologię. Paletyzacja kartonów, testy chwytaków do worków, analizy technologii spawania czy kontrola jakości powłoki lakierniczej – to tylko kilka z szerokiej gamy możliwości. Jest to również idealne miejsce do przeprowadzania szkoleń, podczas których integratorzy, oprócz teorii realizują zadania praktyczne oraz poznają szczegółowo kompletne koncepcje aplikacji zrobotyzowanych.

http://www.astor.com.pl/

 

WyróżnienieBOLARUS S.A. za konsekwentne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań

http://www.bolarus.com.pl/

 

Organizatorem konkursu jest Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska w ramach projektu Enterprise Europe Network, a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Galeria zdjęć z Gali konkursu, która miała miejsce 18 listopada 2014 r. na Politechnice Krakowskiej.

Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również