SPACE INFODAY 2016 - podsumowanie

2016-05-04 14:05:56
„From Space to Earth” – pod tym hasłem odbyła się w CTT PK konferencja poświęcona możliwościom realizacji transferów technologii z przestrzeni kosmicznej na Ziemię

Polska nie musi budować kosmodromu, żeby w pełni aktywnie uczestniczyć w podbijaniu i eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej. Wbrew powszechnemu przekonaniu mieszkańcy Ziemi mogą czerpać wiele ze zdobyczy technicznych wykorzystywanych poza swoją planetą. Co więcej liczne innowacje czy produkty przedsiębiorstw z sektora kosmicznego już od lat są w powszechnym użyciu Ziemian, żyjących w błogiej nieświadomości.

Regionalny Punkt Kontaktowy ds. Programów Badawczych UE działające przy CTT PK zorganizował dzień informacyjny, poświęcony możliwościom realizacji wspomnianych transferów technologii z przestrzeni kosmicznej na Ziemię.

Salę konferencyjną w Krakowie wypełnili głównie przedsiębiorcy i naukowcy/ studenci z branży. Konferencję otworzył prof. dr hab. Jan Kazior, prorektor PK ds. nauki, który mocno akcentował potencjał badawczy uczelni polskich, mogących pomóc we wdrażaniu technologii kosmicznych w ziemskich zastosowaniach oraz dyrektor Centrum Transferu Technologii PK, Jakub Kruszelnicki.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacje następujących ekspertów:

• Marta Wachowicz - Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej;
  • Justyna Sokołowska, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Terenowego POLSA;
  • Lluc Diaz, ekspert ds. transferu technologii i koordynator sieci brokerów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA;
  • Benoit Rivollet francuski broker technologii ESA z firmy Tech2Market. Connecting Technology to the market;
  • Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej;
  • Piotr Świerczyński ds. Programów Badawczych UE, ekspert do Komitetu Horyzont 2020, koordynator sekcji „Przestrzeń kosmiczna” w Krajowym Punkcie Kontaktowym;
  • Wojciech Przybylski, prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego;
  • Krzysztof Kanawka, dyrektor firmy Blue Dot Solutions.

Patronatem objęła wydarzenie Polska Agencja kosmiczna, natomiast patronat medialny pełnił portal branżowy: www.kosmonauta.net

Pod fotorelacją można pobrać wybrane prezentacje w formacie PDF.

Zobacz fotorelację:

Pobierz: