H2020 - krok po kroku

Jak uczestniczyć w konkursach w ramach Horyzontu 2020?

 

Komisja Europejska (KE) od dłuższego  czasu stara się ułatwiać proces ubiegania się o granty przez przeciętnego użytkownika i w zasadzie, nie jest to bardzo skomplikowane zadanie. Poniżej w kilku punktach przedstawiono podstawowe kroki, które należy przedsięwziąć, by móc potencjalnie stać się jednym z beneficjentów środków na naukę w ramach Horyzontu 2020.

 

Wszelkich informacji dotyczących startowania w konkursach o granty europejskie dostarcza portal internetowy Participant Portal (PP), sygnowany przez KE.

 

 

Ogólne zasady uczestnictwa w konkursach H2020:

 

1. WYBÓR TEMATU KONKURSU
Na Participant Portal wyszukujemy właściwy konkurs (call), który odpowiada nam pod różnymi względami:

a)      jest związany ze sferą naszych zainteresowań, pracy, badań; czujemy się w danym temacie kompetentni; mamy lub planujemy innowacyjne rozwiązania

b)      spełniamy kryteria konkursu lub jesteśmy w stanie je spełnić po wykonaniu określonych działań

c)       jesteśmy w stanie przygotować dobry, poprawny wniosek aplikacyjny w określonym na stronie konkursowej czasie (tzw. deadline)

 

2. ZNALEZIENIE PARTERÓW (jeśli dotyczy)
W zależności od rodzaju konkursu oraz planowanej naszej roli w projekcie będziemy zobligowani do znalezienia koordynatora bądź partnerów do projektu.

a)      Wykorzystujemy swoje dotychczasowe kontakty w świecie nauki lub wykorzystujemy różnorodne narzędzia i portale networkingowe, w celu zgromadzenia konsorcjum projektowego

b)      planujemy kto będzie pełnił daną rolę w projekcie, kto wykonana określone zadania; czyje zaplecze naukowo-techniczne będzie można z powodzeniem wykorzystać itp.

 

3. REJESTRACJA
Na tym etapie można założyć konto indywidualne w systemie ECAS (rejestracja i logowanie dostępne w PP), następnie zarejestrować instytucję, która będzie brała udział w konkursie.

Na tym etapie instytucja/ firma otrzyma dziewięciocyfrowy numer PIC – Participant Identification Code, o ile już wcześniej go nie posiadała (np. z 7.Programu Ramowego)

 

4. PRZYGOTOWANIE PROJEKTU
Po wypełnieniu poprzednich punktów, scaleniu konsorcjum, zebraniu danych administracyjnych od partnerów, przechodzimy do pisania wniosku. Najczęściej każdy z partnerów przygotowuje określoną partię materiału, całość zbiera i opracowuje koordynator projektu, który będzie ostatecznie wniosek wysyłał.

 

5. WYSŁANIE WNIOSKU
Wniosek do Horyzontu 2020 wysyła się wyłącznie on-line, po spełnieniu kryteriów udziału i wykonaniu powyższych kroków. Wracamy do podstrony z wybranym przez nas tematem konkursu, przechodzimy do zakładki Submission Service i podążamy za instrukcjami, wypełniając kolejne pola.

 

6. UDZIAŁ MAŁYCH i ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW
W poniższym załączniku znajdą Państwo test, który pomoże przyporządkować Państwa firmę do odpowiedniego programu finansującego rozwój, badania i komercjalizację.

TEST KWALIFIKUJĄCY MŚP - kliknij

Pobierz:

Poleć znajomym:
 
Listopad 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business