Otwarty nabór do programów FIRST TEAM, HOMING i POWROTY.

2016-08-19 12:36:50
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła nabór do drugiego konkursu w programach FIRST TEAM, HOMING i POWROTY. Konkurs skierowany jest do młodych doktorów, a łączna pula środków wynosi prawie 24,5 mln zł.

Program FIRST TEAM - oferuje młodym badaczom środki na założenie pierwszego zespołu. Finansowanie może sięgać nawet 2 mln zł i może zostać przyznane na trzy lata z możliwością przedłużenia o jeden rok. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Pula środków przeznaczonych na drugi konkurs wynosi aż 14 mln zł.

Program HOMING - przeznaczony dla osób, które chcą wrócić z zagranicy do pracy naukowej w Polsce. W ramach programu można zdobyć grant w wysokości ok. 800 tys. zł na projekt o charakterze stażu podoktorskiego. Finansowanie może zostać przyznane na dwa lata, bez możliwości przedłużenia. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. Na drugi konkurs FNP zamierza przeznaczyć łącznie 8 mln zł.

Program POWROTY - badacze którzy na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej przerwali prowadzenie prac B+R z powodu pracy w innym sektorze gospodarki lub ze względu na rodzicielstwo, mogą ubiegać się o grant w wysokości do ok. 800 tys. zł. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. W drugim konkursie do zdobycia jest łącznie 2,4 mln zł.

Termin składania wniosków: 17 października br.

O dofinansowanie w tych programach mogą ubiegać się młodzi doktorzy (do pięciu lat po doktoracie), niezależnie od narodowości. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem naukowym (krajowym lub zagranicznym), mogą być przełomowe w skali międzynarodowej prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza z zakresu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji.

Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia (kierownik projektu może wnioskować o wynagrodzenie miesięczne w wysokości 17,5 tys. – 20 tys. zł brutto, młody doktor – może otrzymywać do 15 tys. zł brutto miesięcznie, doktorant do 8 tys. zł brutto, a student nawet do 4 tys. zł brutto) czy stypendia (od 1,5 tys. zł do 4,5 tys. zł brutto), a także na prace zlecone (podwykonawstwo), szkolenia i staże w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie szeregu pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem prac B+R.

Ze wsparcia mogą skorzystać także firmy prowadzące działalność w naszym kraju. Mogą one otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.

Kolejne konkursy będą organizowane do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku.