Granty ERC dla początkujących naukowców (Starting Grant 2021) rozdane!

2022-01-14 13:25:31
8 grantów ERC będzie realizowanych w 5 jednostkach naukowych w Polsce, w tym 2 granty na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W pierwszym konkursie ERC Starting Grant w nowym programie ramowym Horyzont Europa agencja ERC  przyznała  619 mln euro na realizację 397 grantów dla poczatkujących naukowców. O granty ubiegało się ponad 4 tys. badaczy a współczynnik sukcesu wyniósł 9,8 proc. Najwięcej z nich zdobyli badacze z Niemiec (72), Francji (53), Wielkiej Brytanii (46) i Holandii (44).  Wśród laureatów konkursu jest 15 polskich naukowców z czego 8 grantów będzie realizowanych w 5 jednostkach naukowych w Polsce: w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytucie Slawistyki PAN oraz Fundacji Adeptów i Miłośników Ekonomii. To najlepszy wynik polskich instytucji goszczących jeżeli chodzi o liczbę przyznanych grantów w jednym konkursie. W naszym regionie aż dwa granty ERC z tego rozdania będą realizowane na  Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to projekty autorstwa dr hab. Szymona Chorążego z Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ oraz dr Krzysztofa Szadego z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Pełna lista laureatów konkursu Starting Grant 2021 dostępna jest pod następującym linkiem:

Konkurs Starting Grant jest skierowany do naukowców z tytułem doktora (2 -7 lat doświadczenia naukowego od doktoratu), którzy posiadają innowacyjny pomysł na badania w dowolnej dziedzinie nauki. Dofinansowanie na te przełomowe projekty można otrzymać w wysokości ok. 1,5 mln euro na okres 5 lat. 13 stycznia upłynął termin składania wniosków na projekty typu Starting Grant.
Jednak nadal jest otwarty konkurs dla bardziej doświadczonych naukowców - Consolidator Grant  (7-12 lat doświadczenia naukowego od doktoratu) na dofinansowanie innowacyjnych badań w każdej dziedzinie nauki. Termin nadsyłania wniosków upływa 17 marca br. ERC w konkursie Consolidator Grant oferuje dofinansowanie projektów na poziomie ok. 2 mln euro na 5 lat.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie ERC :

Jeżeli są Panstwo zainteresowani aplikowaniem do konkurs Consolidator Grant 2022 zapraszamy do kontaktu!