Innowacja dla farmacji

2021-07-14 11:04:54
Innowacja, która redukuje czas produkcji leków, a w dodatku jest ekologiczna i pozwala na obniżenie kosztów?! Tak, jest to możliwe. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali metodę, która skraca czas wytwarzania farmaceutyków nawet o 90 procent!

Zespół badawczy, pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej, opracował technologię, która opiera się na ultradźwiękach, dzięki którym jest ona wysoceefektywna i niskokosztowa . Autorzy koncepcji podkreślają jej uniwersalność, a co za tym idzie, możliwość stosowania jej zarówno do leków przeciwbólowych, jak i antydepresyjnych czy przeciwnowotworowych.

„Najlepsze efekty osiągamy przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż  90 proc. W innych grupach skrócenie czasu produkcji wynosi od 30 do 50 proc”. – mówi dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej

Innowacja dla niższych kosztów

Technologia umożliwiłaby koncernom farmaceutycznym znacząco obniżyć koszty wytwarzania leków, co przełożyłoby się również na ich ostateczną cenę. Grupy leków, dla których to rozwiązanie jest między innymi wykorzystywane, czyli antydepresyjne oraz nowotworowe należą do jednych z droższych leków na polskim rynku, nie wszystkie też są refundowane. Liczymy na to, że nasze rozwiązanie ułatwi życie wielu ciężko chorującym - zaznacza dr inż. Jolanta Jaśkowska

Autorzy technologii prognozują obniżenie cen farmaceutyków nawet i o 30 procent.

Medykamenty a ochrona środowiska

Należy również podkreślić, że obecnie stosowane metody produkcji leków znacząco odbijają się na środowisku. Technologia naukowców z Politechniki Krakowskiej zużywa znacznie mniej energii, a także pozwala na zastąpienie toksycznych rozpuszczalników, np. wodą.

Pomysł, który powstał przy myciu szkła

Pomysł na metodę opartą o ultradźwięki pojawił się podczas mycia szkła w laboratorium. Efekty jakie osiągaliśmy czyszcząc drobne elementy szklane przy pomocy myjki ultradźwiękowej, skłoniły nas do szukania innych rozwiązań dla tej technologii. Pierwsze też kroki, jeśli chodzi o testowanie metody, podjęliśmy właśnie z wykorzystaniem myjki. Po uzyskaniu bardzo obiecujących wyników przenieśliśmy proces na zaawansowane urządzenia, gdzie w pełni można było kontrolować warunki – opowiada dr inż. Jaśkowska.

Koncepcja została rozwijana w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0” realizowanego przez Centrum Transferu Technologii.

Opracowane rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym.

Poleć znajomym: