Respirator z podgrzewaniem i nawilżaniem powietrza

2020-04-28 15:43:46
Prototyp respiratora, wyposażony w układ nawilżania i podgrzewania powietrza, stworzony przez naukowców Politechniki Krakowskiej we współpracy ze specjalistami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, przeszedł już pierwsze pozytywne testy.

W czwartek, 23.04.2020 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej przeprowadzono pierwsze testy samodzielnie „oddychającego” prototypu respiratora medycznego. W spotkaniu  wzięli udział twórcy rozwiązania, Dyrektor Centrum Transferu Technologii PK oraz przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Inspiracją do podjęcia prac przez naukowców z Wydziału Mechanicznego były głosy medyków z krajów objętych epidemią koronawirusa (m.in. z Włoch i Hiszpanii). o brakach sprzętowych w szpitalach. Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska doprowadziło do nawiązania współpracy z przedstawicielami szpitala, by następnie wesprzeć naukowców i medyków w całym procesie współpracy.

Respirator został skonstruowany i wykonany przez mgr inż. Damiana Brewczyńskiego z Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych PK pod kierownictwem prof. Grzegorza Tory. Prace prowadzone były przy dużym wsparciu Katarzyny Ciemny, kierowniczki Działu Aparatury Naukowo-Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, która dostarczyła cennych wskazówek technicznych, wytycznych i danych na temat elementów stosowanych w komercyjnych respiratorach oraz części samego urządzenia.

Do stworzenia urządzenia wykorzystano standardowe podzespoły, które są dopuszczone do użytku medycznego, natomiast pozostałe elementy wydrukowano w najpopularniejszej technologii druku 3D – FDM/FFF. To połączenie gwarantuje szybkość i niski koszt produkcji całej konstrukcji, a także może znacząco skrócić drogę do certyfikacji urządzenia. Koszt elementów, bez robocizny, narzutów i dostarczonych przez USDK części, wyniósł około 1000 zł. Warto dodać, że respiratory zachodnie użytkowane w UKSD kosztują około 100 tys. zł za sztukę.

Prototyp spotkał się z dużym uznaniem pracowników USDK, którzy przekazali PK uwagi rozwojowe i wskazówki do dalszych prac. Wykorzystywanie respiratora w praktyce medycznej wymaga dalszych prac, m.in. wzmocnienia układu mechanicznego, dostosowania interfejsu do potrzeb lekarzy, prac nad designem, a w finale badań klinicznych i certyfikacji.

Obie strony są bardzo zainteresowane dalszą współpracą. Celem długofalowym będzie skonstruowanie i wytworzenie polskiego użytkowego respiratora, który po przejściu badań klinicznych i certyfikacji mógłby być eksploatowany w szpitalach. To perspektywa minimum 2-3 lat ze względu na długość procesu badań klinicznych i certyfikacji. Krótkoterminowo zespół prof. Tory będzie wytwarzał części zamienne do istniejących urządzeń eksploatowanych w USDK, które nie wymagają certyfikacji.

Więcej informacji: www.pk.edu.pl

Poleć znajomym:
 
 
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business