Technologie Politechniczne na krakowskim DEMO DAY INNOWACJI

2020-02-25 13:07:46
Kleje konstrukcyjne, nowe sposoby otrzymywania leków i związków bioaktywny, osuszacz miodu, bioaktywny preparat na oparzenia, bioaktywne środki hemostatyczne, te i inne rozwiązania naukowców Politechniki Krakowskiej, które zaprezentowano 20 lutego w Audit

Wydarzenie zorganizowały Centra Transferu Technologii pięciu krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Rolniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Jerzy Hausner – były polityk i ekonomista, profesor nauk ekonomicznych.

Ponad 200 uczestników wydarzenia mogło zapoznać się z gotowymi do wdrożenia, innowacyjnymi rozwiązaniami 38 zespołów badawczych z powyższych uczelni. Twórcy technologii zaprezentowali podczas krótkiej prezentacji efekty swoich prac, a następnie odbyli w sumie ponad 100 indywidualnych spotkań z przedstawicielami przemysłu, instytucji samorządowych, venture capital oraz firm konsultingowych. Spotkania były doskonałą okazją do omówienia możliwości współpracy badawczo-wdrożeniowej, ale również dały naukowcom szerszą wiedzę na temat zapotrzebowania rynkowego na nowe produkty i usługi.

Politechnika Krakowska w Auditorium Maximum zaprezentowała osiem technologii, które przez ostatnie 8 miesięcy były rozwijane i przygotowywane do wdrożenia dzięki dofinansowaniu z projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0”, koordynowanego przez CTT PK.

Cztery z tych rozwiązań zostały opracowane i przygotowane przez zespoły badawcze reprezentujące Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej. Pierwszy z nich, zespół pod kierownictwem dr inż. Marka Piątkowskiego, zaprezentował innowacyjne środki hemostatyczne na bazie chitozanu o zwiększonej aktywności biologicznej. Hemostatyki mogą być stosowane do tamowania krwawienia o różnym stopniu nasilenia i pochodzenia. Projekt dotyczący technologii otrzymywania w obecności ultradźwięków wybranych leków dostępnych na rynku, jak i nowych substancji o potencjalnych właściwościach bioaktywnych (sonochemiczna metoda syntezy API oraz związków bioaktywnych) zaproponowali chemicy z dr inż. Jolantą Jaśkowską na czele. Natomiast inny zespół, kierowany przez dr inż. Małgorzatę Miastkowską, zaproponował nowoczesną formę preparatu na oparzenia z bioaktywnym olejem z lawendy, który pozwoli zmaksymalizować efekt terapeutyczny dzięki głębszej penetracji naskórka przez składnik aktywny. Rozwiązanie z dziedziny inżynierii chemicznej i inżynierii materiałowej – elementy stolarki antywłamaniowej z użyciem polimerowych materiałów hybrydowych – to z kolei projekt zespołu dr inż. Tomasza Majki. Pan Majka jest również współtwórcą udoskonalonych klei konstrukcyjnych do zakotwień w podłożach betonowych i murowych. Kierownikiem zespołu interdyscyplinarnego rozwijającego tę technologię jest dr. inż. Aleksandr Byrdy z Wydziału Inżynierii Lądowej.  Podstawową korzyścią z zastosowania opracowanego kleju jest możliwość realizacji prac budowlanych w sezonie zimowym. Klej wykazuje przydatność w niskich temperaturach (do -15 stopni Celsjusza) i zapewnia bardzo wysokie parametry przyczepności do większości materiałów budowlanych.

Prace przedwdrożeniowe prowadzą również trzy zespoły z Wydziału Mechanicznego. Pierwszy z nich to zespół pod kierownictwem dr inż. Przemysława Młynarczyka, który podczas Demo Day zaprezentował tłumik wibracji i pulsacji ciśnienia występujących w instalacjach sprężarek wyporowych. Inny zespół naukowy z WM, kierowany przez dr hab. inż. Grzegorz Tora przedstawił prototyp manipulatora o zmiennym przełożeniu wykonującego mikroruchy 2D.

Największym zainteresowaniem medialnym cieszył się prototyp urządzenia do osuszania i kremowania miodu stworzony przez dr inż. Marcina Malca i dr inż. Marcina Morawskiego z Wydziału Mechanicznego. Osuszacz jest dedykowany gospodarstwom pasiecznym i przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją i przetwórstwem miodu pszczelego. Technologia już wkrótce będzie dostępna na rynku dzięki nowo powstałej spółce spin out – AquaBeeTech, założonej przez jej twórców.

Wydarzenie stanowiło podsumowanie projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0”, który realizowany jest przez wszystkie pięć uczelni od ubiegłego roku. Wsparcie na dofinansowanie przedsięwzięć, zmierzających do komercjalizacji wyników badań naukowych uczelnie uzyskały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na Politechnice Krakowskiej prace przedwdrożeniowe ośmiu rozwiązań koordynuje, w partnerstwie ze spółką celową Intech PK, zespół ds. komercjalizacji Centrum Transferu Technologii PK. W sumie wynalazcy otrzymali blisko 550 tyś. zł wsparcia na prace podnoszące gotowość wdrożeniową - TRL (Technology Readiness Level). Twórcy mieli możliwość stworzenia prototypów, przeprowadzenia badań i analiz, uzyskania certyfikatów przygotowujących technologie do wejścia na rynek. Obecnie ich projekty są już chronione zgłoszeniem patentowym lub patentem. Niektóre technologie osiągnęły już gotowość rynkową i prowadzone są rozmowy z potencjalnymi kontrahentami, inne z koncepcji przekształciły się w zweryfikowane laboratoryjnie pomysły, ale wszystkie zrobiły krok do przodu.

Kolejna edycja projektu Inkubator Innowacyjności spodziewana jest w drugiej połowie roku. Zasady pozyskania środków na prace przedwdrożeniowe będą bardzo podobne, dlatego już dziś zachęcamy do kontaktu z nami lub naukowcami, którzy mieli już okazję skorzystać z dofinansowania. Serdecznie zapraszamy!

 

 


Poleć znajomym:
 
 
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business