Dzień Europy 2013

2013-05-15 10:51:59
9 maja, jak co roku, świętowaliśmy na Małym Rynku w Krakowie Dzień Europy. Wydarzenia to ma typowo edukacyjny charakter.

Naszym głównym zadaniem jest przybliżenie tradycji, obyczajów wielokulturowej Unii Europejskiej oraz przedstawienie pozytywnych aspektów naszego członkostwa we wspólnocie. Ważne jest również informowanie społeczeństwa dlaczego świętujemy 9 maja, a w tym roku – Europejskim Roku Obywateli, chcemy także zwrócić uwagę na to, jakie prawa wynikają z naszego członkowstwa w UE i zachęcić do korzystania z nich – tłumaczy Joanna Szypułka z Europe Direct Kraków.

Organizatorzy, przygotowali najwięcej atrakcji dla najmłodszych Europejczyków. Były zabawy i quiz z wiedzy o Unii Europejskiej „Europejskie Koło Fortuny” oraz największa atrakcja tegorocznego Dnia Europy - wspólne malowanie wielkiego obrazu Europy pod hasłem „Pomalujmy Europę!”. Do dyspozycji uczestników była wielka mapa Europy, na której każdy chętny mógł namalować swoją część obrazu według własnych wyobrażeń o naszej wspólnej Europie. Dzieło można oglądać w siedzibie organizatora. Wyjątkową atrakcją był występ artystyczny zespołu „Jaskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 78. Uczniowie ubrani w ludowe stroje krakowskie wzbudzali ogromne zainteresowanie szczególnie wśród zagranicznych turystów. O świetną oprawę imprezy zadbała Krakowska Orkiestra Staromiejska, która największymi przebojami zachwyciła publiczność i porwała do wspólnej zabawy.

Tradycją stało się już, że kulminacyjnym punktem obchodów jest odegranie z Wieży Mariackiej hymnu Unii Europejskiej oraz wspólne odśpiewanie „Ody do radości”. Dźwięki IX. Symfonii Beethovena słychać było w całym starym mieście, a najbardziej rozśpiewani uczestnicy odważyli się wystąpić także na scenie.

 

 

Wydarzenie to było również doskonałą okazją do zapoznania się z możliwości pracy w krajach unijnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko organizatora - CTT PK, gdzie można było zapoznać się z możliwościami stypendialnymi i pracy w krajach unijnych, a także sprawdzić możliwość dofinansowania przedsiębiorstw z funduszy unijnych.

Patronat honorowy nad Dniem Europy sprawowali: JM Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

Patronat medialny: krakow.pl

Organizatorem Dnia Europy w Krakowie był: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kraków działający przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

 

Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

  • Unia uczy przedsiębiorczości

    10.01.2013
    KE zaprezentowała plan działania na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. Zakłada on m.in. łatwiejszy dostęp do finansowania firm, korzystanie z potencjału przedsiębiorczych kobiet i osób starszych, a także podniesienie poziomu kształcenia ekonomicznego. więcej
Lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business