Kosmetyki oparte na patentach Politechniki Krakowskiej wkrótce w polskich drogeriach

2023-09-12 12:55:19
Nowa Pochodna Lupeolu, cząsteczka opracowana na Politechnice Krakowskiej, wkrótce będzie mieć swój wielki debiut na rynku kosmetycznym.

Prace nad cząsteczką zapoczątkowała dr inż. Magdalena Malinowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, jako temat swojej pracy doktorskiej. Wynalazek „Nowa Pochodna Lupeolu” zdobył nagrodę specjalną w konkursie "Student Wynalazca" w 2017 roku a także brązowy medal na międzynarodowej wystawie wynalazków IWIS 2017.

Oto jak Pani Doktor wspomina początki tego projektu:

„Pewnego dnia, będąc jeszcze studentką, przechodziłam przez brzozowy gaj. Patrząc na białą korę tych drzew, przypomniał mi się jeden z wykładów, na którym rozmawialiśmy o niezwykłych związkach triterpenowych, mających wyjątkowe właściwości zdrowotne, w tym także zbawienny wpływ na skórę człowieka. To dobroczynne działanie, między innymi antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe, odmładzające i stymulujące naturalne mechanizmy obronne skóry, ograniczone jest jednak przez słabe przenikanie przez barierę skórną, stąd ogromny potencjał tych związków nie może być w pełni wykorzystany. Niedługo potem, kiedy pojawiła się możliwość aby zacząć pracę doktorską dotyczącą przenikania substancji czynnych przez skórę, temat wydał mi się szalenie inspirujący i godny podjęcia. Kiedy nabrał on ostatecznego kształtu, wraz z moją Promotor pomocniczą, Panią prof. Elżbietą Sikorą oraz Promotorem Panem prof. Janem Ogonowskim, wybraliśmy cząsteczkę, której działanie biologiczne jest już trochę znane, jednak brakuje badań pod kątem działania kosmetycznego. Co więcej, jej strukturę można zmodyfikować w ten sposób, aby ta aktywność była jeszcze silniejsza i można by ją zastosować w zupełnie nowy sposób - do naturalnej stymulacji funkcji odnowy skóry, zachowania jej w dobrej kondycji i ochrony przed wolnymi rodnikami niszczącymi jej struktury białkowe. Ta cząsteczka to lupeol, triterpenowy alkohol, który, zaraz po betulinie, stanowi główny składnik ekstraktu z kory brzozy.”

Wynalazczyni pracowała nad cząsteczką w ciągu pięciu lat doktoratu, prowadząc chemiczną modyfikację struktury lupeolu, otrzymując różne jego pochodne i oceniając ich aktywność pod kątem możliwości zastosowania jako nowy, wielofunkcyjny składnik preparatów kosmetycznych dedykowanych dla skóry wymagającej intensywnej pielęgnacji i odbudowy. Spośród wszystkich pochodnych lupeolu ostatecznie został wybrany jeden związek - ester z kwasem izonikotynowym, który wykazywał wyróżniającą aktywność nie tylko w badaniach in vitro, ale także na komórkach skóry. Nowa Pochodna Lupeolu została przebadana także pod kątem różnych mechanizmów zdolności do redukcji wolnych rodników, a także bezpieczeństwa stosowania i biodegradowalności. Do powstania gotowego produktu była jednak jeszcze daleka droga.

„Kiedy usłyszałam o konkursie TRL+ w ramach projektu Inkubator Innowacyjności, który będzie realizowany na Politechnice Krakowskiej poprzez Centrum Transferu Technologii, byłam pewna, że to jest nasza ogromna szansa, aby zdobyć fundusze na wykonanie wszystkich niezbędnych badań, aby nowo otrzymana cząsteczka mogła zostać wprowadzona do formulacji kosmetycznej. Jako Kierownik projektu, przygotowałam plan badań, kosztorys, prezentacje i postanowiłam wystartować w konkursie. Konkurencja o finansowanie projektów w ramach TRL była ogromna, ponieważ na Politechnice Krakowskiej powstają dziesiątki innowacyjnych prac z ogromnym potencjałem wdrożeniowym. Zaraz po prezentacji mojego pomysłu przed Komisją, w skład której wchodzili nie tylko Naukowcy, ale również Przedstawiciele biznesu, czułam, że projekt ma realne szanse na otrzymanie środków na dalsze badania. Rzeczywiście, po kilku tygodniach otrzymałam decyzję - Nowa Pochodna Lupeolu będzie jednym z projektów, któremu przyznano finansowanie na prace przedwdrożeniowe!”

Pani Doktor wraz z Zespołem natychmiast wzięła się do pracy nad formulacją. Przeprowadzone w ramach projektu badania dały zaskakująco dobre rezultaty. Wówczas głównym celem zarówno Wynalazczyni jaki i Zespołu ds. Komercjalizacji Centrum Transferu Technologii stało się znalezienie odpowiedniego przedsiębiorstwa kosmetycznego, które będzie producentem emulsji kosmetycznej zawierającej ten niezwykły składnik. Po rozmowach z wieloma firmami, w tym również zagranicznymi, zdecydowano, aby prawa do patentu sprzedać firmie Luba Sp z.o.o. Jest to firma prężnie rozwijająca się, która jest niezwykle obiecującym przedsiębiorstwem, planującym wprowadzenie do swojego portfolio specjalistycznych produktów z najwyższej półki.

„Podpisanie umowy z firmą Luba było dla mnie oraz dla naszego zespołu projektowego niezwykle ważne, ponieważ wynik naszej wieloletniej pracy będzie mógł przynosić korzyści społeczeństwu i być dostępny na rynku najwyższej jakości produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony skóry podrażnionej i osłabionej” – kończy swoją wypowiedź Pani Magdalena Malinowska.

Wprowadzenie produktu na rynek wymagało wiele pracy i dużego zaangażowania ze strony pracowników Zespołu ds. Komercjalizacji Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, którzy przygotowywali wyceny technologii, oferty na sprzedaż prawa lub udzielenie licencji na korzystanie z wynalazku oraz prowadzili negocjacje z potencjalnymi nabywcami. Prowadzenie rozmów w tak specjalistycznym obszarze wymagało od brokera technologii wejścia głęboko w zagadnienia merytoryczne projektu, aby być wiarygodnym partnerem dla przedsiębiorstwa.

 

Zgodnie z ustaleniami z firmą Luba Sp. z o.o., produkty kosmetyczne oparte na Nowej Pochodnej Lupeolu dostępne w sprzedaży oznaczone zostaną znakiem „Powered by Politechnika Krakowska”. To unikatowa marka, stworzona przez uczelnię. Ma podkreślać naukowe fundamenty produktu i jego innowacyjność, stanowić gwarancję jakości i skuteczności działania. Politechnika Krakowska planuje udzielać prawa do marki „Powered by Politechnika Krakowska” kolejnym swoim skomercjalizowanym rozwiązaniom.

 

---------------------------------------------

Rozwój technologii był współfinansowany w ramach prjektu "Inkubator Innowacyjności+", pozakonkursowego programu MNiSW "Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach" w ramach działania 4.4 "Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R", Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Poleć znajomym:
 
 
Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business