Łatwiejszy kredyt dla nowoczesnych MSP

2013-05-28 11:58:25
Innowacyjne polskie firmy będą miały łatwiejszy dostęp do kredytów - Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Pekao podpisały umowę w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka.

Jego zadaniem jest skłonienie banków do udzielania kredytu małym i średnim przedsiębiorstwom, którym brakuje środków na finansowanie inwestycji oraz kapitału na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła dzisiejsze podpisanie w Warszawie umowy gwarancyjnej pomiędzy Europejskim Funduszem Inwestycyjnym i Bankiem Pekao, która wspiera kredytowanie małych i średnich przedsiębiorstw (SME) w Polsce. Porozumienie jest pierwszym podpisanym w Polsce w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka (RSI – ang. Risk Sharing Instrument), będącego wspólną inicjatywą KE, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.  Dzięki umowie Bank Pekao będzie mógł udostępnić w ciągu najbliższych dwóch lat innowacyjnym polskim firmom kredyty o łącznej wartości 80 mln euro.

Máire Geoghegan-Quinn, komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki, powiedziała: W obliczu obecnego kryzysu ekonomicznego, Polska radzi sobie znacznie lepiej niż wiele innych krajów. Mimo to, jak wynika z naszej najnowszej unijnej tablicy wyników innowacyjności, Polska nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wydatki na badania, rozwój i innowacje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tej inicjatywie mamy nadzieję pomóc innowacyjnym firmom w Polsce zrealizować ich plany.

Kontekst

Z instrumentu wspierania innowacji mogły dotychczas korzystać firmy m.in. w Czechach, Austrii, Niemczech czy Portugalii. Od dziś dostęp do łatwiejszego finansowania innowacji mają polscy przedsiębiorcy. Podpisana umowa RSI między Bankiem Pekao, a Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jest pierwszą w Polsce, a jedenastą w Europie, gwarancją dotyczącą instrumentu podziału ryzyka. Dzięki temu mechanizmowi wartość finansowania przedsiębiorstw innowacyjnych w całej Unii Europejskiej przekracza już miliard euro.

Komentując podpisanie umowy w Warszawie, dyrektor Działu Gwarancji, Sekurytyzacji i Mikrofinansów EFI Alessandro Tappi powiedział: Cieszę się z podpisania pierwszej umowy RSI w Polsce w ramach nowego instrumentu podziału ryzyka, który wspiera innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa. Bank Pekao to nasz wieloletni partner mający duże doświadczenie we wsparciu firm z wykorzystaniem instrumentów gwarancyjnych. Dzięki umowie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym polskie firmy wdrażające innowacje będą miały ułatwiony dostęp do kredytu bankowego. EFI wspiera rozwój MŚP w całej Unii Europejskiej, a polskie przedsiębiorstwa również wdrażają innowacyjne nowe rozwiązania i naszym zadaniem jest im w tym pomóc.”

Celem instrumentu RSI jest skłonienie banków do udzielania kredytu małym i średnim firmom zatrudniającym do 500 pracowników, którym brakuje środków na finansowanie inwestycji oraz kapitału obrotowego na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej.

- Do tej pory we współpracy z EFI udzieliliśmy 9,3 tysiąca kredytów dla polskich przedsiębiorstw, finansując inwestycje o wartości ponad 2 mld złotych. Konsekwentnie wspieramy małe i średnie firmy w zakresie wykorzystywania środków unijnych i mamy w tym obszarze silną pozycję na polskim rynku. W okresie przed uruchomieniem nowych programów unijnych dla firm w ramach budżetu na lata 2014-2020, chcemy zaproponować innowacyjnym firmom łatwiejszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych na finansowanie ich planów rozwojowych – powiedział Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.

Finansowanie dla MŚP z wykorzystaniem instrumentów gwarancyjnych Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Bank Pekao oferuje od lat. W 2010 r. EFI i Bank Pekao podpisały dwie umowy gwarancyjne w ramach Ramowego Programu Konkurencyjności i Innowacyjności (CIP), które znacznie ułatwiły polskim spółkom dostęp do finansowania. Nowa umowa w ramach programu RSI to kolejna odsłona takiego finansowania, tym razem skierowana do jednego z najbardziej wymagających sektorów – innowacyjnych polskich przedsiębiorstw.

Instrument podziału ryzyka (RSI)

Instrument podziału ryzyka (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny, wspierający finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i/lub finansowanie innowacyjnych spółek małych i średnich. Jest to wspólna inicjatywa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej. RSI otrzymuje wsparcie Unii Europejskiej w ramach Siódmego Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7) i wykorzystuje możliwości podejmowania ryzyka, jakimi dysponuje Europejski Fundusz Inwestycyjny. Stanowi on element i dopełnienie istniejącego Finansowego Instrumentu Podziału Ryzyka (RSFF), którym zarządza Europejski Bank Inwestycyjny.

W ramach tego instrumentu, Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnia gwarancje dla banków i instytucji leasingowych udzielających kredytów firmom małym, średnim i średnim-plus. W razie niewypłacalności, gwarancja taka pokrywa 50 proc. niespłaconej części każdego kredytu. Oczekuje się, że w fazie pilotażowej RSI udział weźmie około 25 banków, które zapewnią dostęp do tego instrumentu grupie 2500 beneficjentów, korzystających z wolumenu kredytowego o łącznej wartości sięgającej 2,5 mld euro.

Zaproszenie adresowane jest do instytucji finansowych i kredytowych zarejestrowanych i działających na obszarze Unii Europejskiej i/lub krajów uczestniczących w FP7, w tym, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Izraelu, Turcji, Chorwacji, Macedonii, Serbii, Albanii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Wyspach Owczych i Mołdowie.

O Europejskim Funduszu Inwestycyjnym

Podstawową misją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) jest wspieranie małych i średnich firm europejskich poprzez ułatwianie im dostępu do finansowania. EFI organizuje i pozyskuje kapitał podwyższonego ryzyka oraz instrumenty gwarancyjne dla tego konkretnie segmentu rynku. EFI wspiera cele unijne związane z promowaniem innowacyjności, badań i rozwoju, a także przedsiębiorczości, wzrostu i zatrudnienia.

Całkowite zaangażowanie netto EFI na rzecz prywatnych funduszy inwestycyjnych przekroczyło 6,5 mld euro na koniec 2012 r. Inwestując w ponad 400 funduszy, EFI jest głównym graczem kapitałowym w Europie dzięki ogromnej skali i zakresowi podejmowanych inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie najnowszych technologii i segmentów powstających. Na koniec 2012 r., portfel gwarancji kredytowych EFi wynosił ponad 8 mld euro zaangażowanych w blisko 250 operacji, co czyni Fundusz głównym europejskim gwarantem dla małych i średnich firm, a także wiodącym gwarantem w zakresie mikrofinansowania.

Więcej:

Źródło: ec.europa.eu

Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business