Krakowianin w Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych

2017-01-17 08:17:23
Prof. Andrzej Jajszczyk to jedyny Polak, który obecnie znajduje się w tym prestiżowym gronie.

Rada Naukowa ERC składa się z 22 naukowców o uznanym dorobku i stanowi organ zarządzający ERC (European Research Council - Europejska Rada ds. Badań Naukowych). Na jej czele stoi prof. Jean-Pierre Bourguignon. Jest to agencja finansująca najwyższej jakości projekty innowacyjne, pionierskie, przełomowe dla świata nauki. Budżet przewidziany w programie Horyzont 2020 to ok. 12,8 mld euro.

13 stycznia mianowano czterech nowych członków:

• Prof. Andrzej Jajszczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie),
  • Prof. Paola Bovolenta (Autonomous University of Madrid),
  • Prof. Eveline Crone (Leiden University),
  • Prof. Giulio Superti-Furga (Medical University of Vienna, Austrian Academy of Sciences).

Zostali oni powołani na 4-letnie kadencje.

Prof. Andrzej Jajszczyk jest autorem bądź współautorem 12 książek, ponad 300 artykułów naukowych, a także 19 patentów (związanych przede wszystkim z internetem, optycznymi sieciami telekomunikacyjnymi i węzłami sieci) oraz ponad 60 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym amerykańskiego czasopisma IEEE Communications Magazine, które podczas swojej kadencji wprowadził na pierwsze miejsce listy filadelfijskiej. W 2008 r. został lauretem prestiżowej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011-2015 współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji w komunikacie ERC.

Strona ERC.