Relacja z konferencji 3xI – innowacja, inteligencja, inspiracje. XII konferencja z cyklu Kobiety w nauce i biznesie.

2020-07-03 13:23:42
Innowacja, inteligencja, inspiracja czyli 3 x I o nauce i biznesie. To hasło tegorocznej konferencji z cyklu kobiety nauce i biznesie, którą zorganizowaliśmy już po razy XII.

Wyjątkowo w tym roku nie mogliśmy spotkać się z uczestnikami i prelegentami osobiście z powodu Covid-19 dlatego przenieśliśmy to cykliczne wydarzenie do Internetu. Staraliśmy się by choć w części program wirtualnych spotkań pokrywał się programem ustalonym dla konferencji w wersji tradycyjnej, która zaplanowana była na 30 marca br. Dzięki otwartości prelegentów na nową formę wydarzenia w dużej mierze się to udało. Za, co bardzo dziękujemy.


Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z wydarzenia, więcej szczegółów mogą Państwo znaleźć w prezentacjach z webinariów:

Konferencja on-line została podzielona na 5 webinariów, które poświęcone były odrębnym tematom. W sumie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 220 uczestników.

Wydarzenie rozpoczęliśmy 16 czerwca br. webinarium pt.” Europa jest kobietą - perspektywa przyszłego programu Horyzont Europa.” Dyrektor NCBR Brussels/Business & Science Poland, Pani Ewa Kocińska-Lange przedstawiła konkretne informacje na temat budżetu oraz struktury przyszłego programu Ramowego Horyzont Europa (2021-2027). Uczestnicy mogli się również dowiedzieć w jaki sposób mogą włączyć się w inicjatywy Komisji Europejskiej dzięki wsparciu i działalności biura B&S Poland w Brukseli.

17 czerwca Pani Profesor Alicja Józkowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego podzieliła się z uczestnikami  praktycznymi i przydatnymi informacjami z zakresu przygotowywania wniosków aplikacyjnych do konkursów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Cenne rady oparte były na podstawie wieloletnich doświadczeń eksperckich Pani Profesor w ocenie tego typu konkursów. Naszym zdaniem niektóre zalecenia były na tyle uniwersalne, że można je również wykorzystać przy tworzeniu wniosków aplikacyjnych do innych konkursów. Tytuł webinarium to „Grant ERC w zasięgu Twoich możliwości.”

Kolejnym tematem omawianym w trakcie konferencji był nowy konkurs Narodowego Centrum Nauki - POLONES BIS. Przedstawicielka Narodowego Centrum Nauki, Pani Jolanta Palowska  19 czerwca wygłosiła prezentację pt. „Polska atrakcyjnym miejscem na prowadzenie badań – nowy program Narodowego Centrum Nauki. POLONEZ w nowej odsłonie”. Nowy konkurs umożliwia polskim instytucjom naukowym zatrudnienie naukowca, pracującego za granicą. Finansowanie uwzględnia wynagrodzenie dla badacza oraz grant badawczy, finansujący również pracę zespołu badawczego naukowca. Konkurs zostanie otwarty dopiero w 2021 roku jednak już teraz stwarza szansę polskim instytucjom na opracowanie atrakcyjnej oferty badawczej, która zachęci naukowców z zagranicy do wybierania polskich jednostek badawczych do prowadzenia badań w ramach konkursu POLONEZ BIS.  
Ciekawym pomysłem NCNu w ramach tego konkursu jest stworzenie specjalnego narzędzia Partner Search Tool, które ułatwi naukowcom poszukiwanie instytucji goszczącej do prowadzenia badań. Baza ofert instytucji goszczących zostanie uruchomione przed otwarciem konkursu zatem warto już teraz pomyśleć jakie wsparcie i zaplecze badawcze możemy zaproponować zagranicznym naukowcom tak by wybrali naszą jednostkę do prowadzenia badań.

W kolejnym tygodniu  czerwca odbyły się jeszcze dwa spotkania. 25 czerwca webinarium dotyczyło „Otwartych danych badawczych.” Przedstawicielka Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, Pani Natalia Greunpeter w bardzo konkretny i treściwy sposób  omówiła korzyści płynące z otwartego udostępniania danych, zarządzanie danymi badawczymi oraz polityki krajowe i europejskie w tym zakresie. Omawiany temat jest bardzo istotny dla naukowców ponieważ większość agencji finansujących badania, np. NCN czy KE   wymaga od aplikantów opisu planu zarządzania otwartymi danymi badawczymi, które powstaną w projekcie. Zgodnie z zasadą ,że nie powinno się płacić za dostęp do danych, które zostały sfinansowane ze środków publicznych. Prezentacja ta stanowiła pewną zapowiedź bardziej szczegółowych warsztatów dotyczących otwartych danych badawczych, które planujemy wraz z Panią Natalią Greunpeter zorganizować jesienią na Politechnice Krakowskiej. Już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony www.transfer.edu.pl.

26 czerwca br. odbyło się ostatnie webinarium, w ramach konferencji. Dotyczyło ono aspektów równości płci w nauce. Realizatorzy europejskiego projektu GEECCO „Gender Equality in Engineering through Communication and Commitment” zaprezentowali różne aspekty równości płci na przykładzie swoich doświadczeń z realizacji projektu. Spotkanie otworzyła pani dr hab. inż. Lidia Żakowska, prof. PK, kierownik projektu H2020 GEECCO, następnie pan Bartłomiej Sroka omówił Prawo i procesy decyzyjne dla równości kobiet w nauce, pani dr inż. Zofia Bryniarska przedstawiła dane dotyczące Rekrutacji i rozwoju kariery naukowej w aspekcie równości płci a na zakończenie pan dr inż. Anton Pashkevich przybliżył uczestnikom  temat Badania i kształcenie w aspekcie równości płci. W te bardzo ciekawe zagadnienia były wplecione filmy oraz animacje z wystawy pt.” Włączanie problematyki płci do treści badań naukowych i innowacji”, które w doskonały sposób zobrazowały uczestnikom aspekty równości płci w nauce (https://www.youtube.com/watchv=vrWx91RdmGo&feature=youtu.be;
https://www.youtube.com/watchv=bfXr29VAuwU&feature=youtu.be).
Podsumowaniem webinarium była dyskusja w prelegentami, w trakcie której odpowiadano na pytania zadawane przez uczestników na czacie. Cieszymy się, że temat dotyczący aspektów równości płci w nauce zakończył tegoroczną konferencję  cyklu kobiety w nauce i biznesie.

Mamy nadzieję, że zaproszeni goście zainspirowali Państwa do podejmowania inicjatyw naukowych, które zaowocują innowacyjnymi pomysłami na inteligentne wykorzystanie wyników badań, co na pewno zwiększy szansę na osiągnięcie sukcesu w obszarze nauki i biznseu.

Innowacja, inteligencja, inspiracja czyli 3 x I o nauce i biznesie.

Pobierz:

Kontakt:

mgr inż. Dorota

mgr inż. Dorota Markiewicz - Roszak

tel.: +48 12 628 25 88
Zobacz opis
Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

Październik 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business