JRC ogłosiło nabór wniosków na skorzystanie ze swojej jądrowej infrastruktury badawczej

2020-07-21 11:06:22
Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) ogłosiło nabór wniosków na skorzystanie ze swojej jądrowej infrastruktury badawczej. Zaproszenie jest adresowane do instytucji badawczych, uczelni oraz przedsiębiorstw, zajmujących się badaniami nad energetyką jądrową.

Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) otwarło swoje laboratoria i specjalistyczne pomieszczenia dla ludzi nauki, badaczy, uczelni i organizacji badawczych, szeroko rozumianego przemysłu, również małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), czyli bardziej ogólnie dla sektora publicznego i prywatnego.

JRC udziela dostępu do infransturktury niejądowej (non-nuclear) dla państw członkowskich UE oraz państw stworzyszonych z programem Horyzont 2020, natomiast infrastrukturę jądrową - dla krajów członkowskich UE i stowarzyszonych z programem EURATOM.

Naukowcy będą mieli okazję współpracować w następujących dziedzinach:

• nuclear safety and security (Euratom Laboratories);
  • chemistry;
  • biosciences/life sciences;
  • physical sciences;
  • ICT;
  • Foresight.

Poniżej wykaz udostępnionych laboratoriów. Szczegółowe informacje: https://ec.europa.eu/jrc/en/research-facility/open-access

Laboratory of the Environmental & Mechanical Materials Assessment (EMMA)

[Nabór wniosków do 15/10/2020]

AMALIA, assessment of nuclear power plants core internals

LILLA, Liquid Lead Laboratory

SMPA, Structural Materials Performance Assessment Laboratories

MCL, Micro-Characterisation Laboratory

European research infrastructure for nuclear reaction, radioactivity, radiation and technology studies in science and applications (EUFRAT)

[Nabór wniosków do 15/10/2020]

RADMET, Radionuclide Metrology laboratories

GELINA, the JRC Neutron Time-of-Flight Facility

HADES, Underground laboratory for ultra-low level gamma-ray spectrometry]

MONNET, Tandem accelerator based fast neutron source

Actinide User Laboratory (ActUsLab)

[Nabór wniosków do 30/09/2020]

HC-KA, Hot Cell Laboratory

FMR, Fuels and Materials Research

PAMEC, Properties of Actinide Materials under Extreme Conditions

* Wspólnotowe Centrum Badawcze jest Dyrekcją Generalną (Joint Research centre - JRC) Komisji Europejskiej w skład, którego wchodzi siedem instytutów naukowych zlokalizowanych w pięciu Państwach Członkowskich Unii Europejskiej (Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Hiszpanii) gdzie zatrudnionych jest 2,7 tys. pracowników. JRC odgrywa aktywną rolę w udzielaniu pomocy przy tworzeniu bezpieczniejszej, czystszej, zdrowszej i bardziej konkurencyjnej Europy. Misją Dyrekcji Generalnej JRC jest zapewnienie, zgodnie z potrzebami klientów, wsparcia naukowego i technicznego dla koncepcji, rozwoju, wdrażania i monitorowania polityki Unii Europejskiej. W ramach prowadzonych usług dla Komisji Europejskiej, JRC działa jako centrum informacji w zakresie nauki i techniki dla Unii. Jako instytucja zbliżona do kręgów tworzących politykę, służy wspólnym interesom Państw Członkowskich, a zarazem jest niezależna od interesów jednostkowych, prywatnych czy krajowych.