PAKT, czyli „Premia dla AKTywych” - inicjatywa MNISW

2020-09-29 11:48:30
Przygotowując się do udziału w programie Horyzont Europa i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska akademickiego, MNISW zainicjowało projekt PAKT, czyli „Premia dla AKTywych”.

Szanowni Państwo,

przygotowując się do udziału w programie Horyzont Europa i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska akademickiego, MNISW zainicjowało projekt PAKT, czyli „Premia dla AKTywych”.

Będzie on służył stworzeniu efektywnego systemu premiowania najlepszych naukowców. Już teraz MNISW zachęca jednostki naukowe do dostosowywania regulaminów wynagradzania do rozwiązań zawartych w PAK-cie. Pozwoli to na wdrożenie odpowiednich przepisów przed pierwszymi konkursami programu Horyzont Europa.

Projekt PAKT, czyli „Premia dla AKTywych

Regulacje opracowane w ramach projektu PAKT, czyli „Premia dla AKTywych” to swego rodzaju umowa uczelni, czy instytutu z aktywnymi naukowcami. Ułatwią one realizację projektów, m.in. programu Horyzont Europa. Wypracowane rozwiązania zostaną wykorzystane przy konstruowaniu regulacji NCBR i NCN, tworząc jeden, spójny z europejskimi zasadami, system premiowania najlepszych naukowców.

Teraz MNISW czeka na akceptację proponowanych zapisów przez Komisję Europejską, która nastąpi po formalnym przyjęciu pakietu legislacyjnego HE.

Obecny mechanizm wsparcia „Premia na Horyzoncie” nie będzie kontynuowany w projektach HE.

Udoskonalenie zasad wynagradzania w projektach kluczem do sukcesu

Za jedną z głównych przeszkód na drodze do zwiększenia uczestnictwa polskich naukowców uznano brak odpowiednio wysokiej gratyfikacji finansowej za wymagającą pracę w programach ramowych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak jasnych i bezpiecznych dla jednostek naukowych zasad wynagradzania w projektach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Korzyści dla jednostek naukowych z nowego sytemu wynagradzania

Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie wynagradzania, oprócz korzyści dla naukowców przyniesie jeszcze większy zysk uczelniom i instytutom. Całość wynagrodzeń będzie pokrywana ze środków UE, zwiększą się tzw. koszty pośrednie od wyższych wynagrodzeń i dzięki większemu udziałowi naukowców.

WIĘCEJ INFORMACJI ORAZ PROPOZYCJA REGULACJI WYNAGRODZEŃ DODATKOWYCH