Zdobądź grant European Research Council

2018-06-08 13:30:27
W dniu 4 czerwca 2018 roku na Politechnice Krakowskiej zorganizowaliśmy szkolenie dotyczące grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), które spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest agencją wykonawczą Komisji Europejskiej, która przyznaje dofinansowanie wybitnym naukowcom na realizację nowatorskich projektów badawczych w dowolnej dziedzinie nauki,  które będą prowadzić do przełomowych odkryć i wniosków. Badania (nieważne czy podstawowe, czy stosowane) muszą mieć charakter poznawczy, pionierski, przekraczać obecne granice wiedzy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać informacji z pierwszej ręki od przedstawicielki Departamentu Naukowego European Research Council odnośnie konkursów i działalności agencji ERC. Pani Dr Telma Carvalho, koordynator panelu "Systems and Communication Engineering” na  przykładzie doświadczeń ze swojej  pracy  przekazała uczestnikom cenne wskazówki odnośnie aplikowania i przygotowania wniosków,  tak aby uniknąć negatywnych ocen ekspertów.

Prezentację p. Carvahlo uzupełniła Pani Magdalena Chomicka z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, przedstawiając granty ERC z polskiej perspektywy. Przyszli aplikujący o te granty  poznali podstawowe statystyki odnośnie udziału Polaków w tego rodzaju konkursach, wskaźnik sukcesu polskich kandydatów, tendencje co do wyboru typu grantu, a także przykładowe recenzje przyjętych i odrzuconych aplikacji ERC.

Podsumowaniem pierwszej części spotkania było wystąpienie prof. dr. hab. inż. Andrzej Jajszczyka, pełniącego od 2017 funkcję członka Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań naukowych, która  czuwa nad  jakością naukową przyznawanych grantów. Profesor Jajszczyk krok po kroku przedstawił  drogę do grantu ERC z perspektywy obserwatora całego procesu oceny projektów.

W trakcie drugiej części spotkania uczestnicy mieli szansę porozmawiać z  laureatami grantów ERC. Swoje doświadczenia z aplikowania przedstawili dr inż. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej oraz dr hab. Piotr Nowak z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie. Ci wybitni naukowcy na własnych przykładach opisali proces aplikowania, wysiłek i poświęcenie, których nie da się uniknąć przy przygotowaniu tego typu projektów.

Spotkanie zamknął swoją prezentacją prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki z Politechniki Śląskiej, ekspert oceniający wnioski ERC. Przestawił on cały proces ewaluacji wniosków oraz uchylił rąbka tajemnicy jak przebiegają spotkania ekspertów.

Główny wniosek, który wypływa z powyższego szkolenia jest taki, ze warto podjąć trud przygotowania projektu do ERC ponieważ prestiż tych grantów otwiera drogę do prawdziwej światowej nauki i daje niewspółmierne korzyści badawcze, finansowe i infrastrukturalne.

Obecnie otwarty jest konkurs dla najbardziej doświadczonych naukowców o uznanym dorobku naukowym -  Advanced Grant. W ramach konkursu można zdobyć środki finansowe w wysokości nawet 2,5 mln euro na okres 5 lat. Wnioskodawca musi przedstawić innowacyjny pomysł badawczy oraz mocny i wyróżniający się dorobek naukowy z ostatnich 10 lat. Projekty można składać do 30 sierpnia br. do godz. 17:00 przez stronę Komisji Europejskiej (Participant portal). Więcej informacji znajdą Państwo pod następującym linkiem:

Zachęcamy wszystkich naukowców zainteresowanych grantami ERC do kontaktu z naszymi Regionalnym Punktem Kontaktowym ds. Programów Badawczych UE, zlokalizowanym w CTT PK.

Kontakt:

mgr inż. Dorota